piątek, 24 lutego 2012

żywienie

Żywienie psa

Zdrowy pies to pies dobrze odżywiany. Nie zawsze jednak to co nam się wydaje dla zwierzaka odpowiednie takie jest naprawdę. W poście "żywienie" opublikowałem artykuł, który pomoże Wam skomponować odpowiednią dietę dla psa i uniknąć chorób układu pokarmowego.
  • Jak karmić psią mamę
Psia ciąża to wyzwanie także dla właścicieli suczki. W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o dietę przyszłej mamy.
W drugiej połowie ciąży, czyli od 5. tygodnia, suka potrzebuje znacznie większej ilości jedzenia - nawet o 30-40 proc. Ponieważ rosnące płody zajmują stosunkowo dużo przestrzenii w jamie brzusznej należy zwiększone rację żywieniowe rozkładać na mniejsze porcje i podawać 4-5 razy dziennie. Unikniemy w ten sposób nadmiernego przeładowania jamy brzusznej.
W diecie ciężarnej suki powinno znajdować się dużo białka. Oprócz mleka można jej serwować biały ser, jajka i świeże, chude mięso. Dodatkowo przyszłej mamie należy podawać mieszanki mineralno-witaminowe (pamiętajmy o bezwzględnym przestrzeganiu dawek zalecanych przez prowadzącego sukę lekarza weterynarii!).
Dieta ciężarnej suki powinna być urozmaicana, o warzywa, niewielkie
ilości mączki kostnej, oleju roślinnego i drożdży.


W zastępstwie

Zdarza się, z różnych powodów, że matka nie może karmić szczeniąt. Wówczas musimy ją wyręczyć. W sklepach dostępne są gotowe preparaty mlekozastępcze, takie jak Estiblac i Unilac. Pokarm możemy przygotować także domowym sposobem. Oto przepis:Dla psów:

  • 3 części mleka pełnego w proszku rozpuścić w 1 części wody
  • 1 szklanka mleka pełnego,
  • 1 łyżeczka oleju kukurydzianego,
  • 1 kropla wit. A+D3,
  • 2 żółtka jaja kurzego

Dawkowanie (dzienne porcje rozbijamy na 6 - 7 posiłków).


   Wiek szczeniąt (w tygodniach)
   mililtrów na 100g masy ciała
1
13
2
17
3
20
4
22


Należy pamiętać, że wraz z wiekiem psy tracą zdolność trawienia laktozy tj. cukru prostego zawartego w mleku. Następstwem tego mogą być biegunki i luźne stolce żółtego koloru, które niejednokrotnie, na skutek przewlekłego zapalenia śluzówki jelit, przybierają krwisty charakter. Dlaczego tak się dzieje łatwo się zorientować porównując skład mleka suki i krowy. Mleko krowie ma dużą zawartość wody i laktozy i jest bardzo ubogie w białko i tłuszcz, wapń i fosfor, które dostarcza swoim szczeniakom suka.

Menu szczeniaka
Mielone mięso cielęce lub drobiowe, twaróg, rozgotowany ryż, żółtko, gotowane warzywa, kaszki dla niemowląt. Dieta musi być wzbogacona o kompleks witamin i minerałów. Nie wolno podawać: słodyczy, wieprzowiny, białka jaj, ziemniaków oraz warzyw cebulowatych, kości długich, zwłaszcza drobiowych.

Dieta starszego psa
U psów wraz z wiekiem spada zapotrzebowanie na energię dostarczaną z pokarmem. Starsze zwierzęta są mniej aktywne ruchowo, zmieniają się też ich możliwości przyswajania pewnych składników pokarmowych. Niektóre narządy wewnętrzne (np. wątroba, nerki) nie wykazują pełnej wydolności. Z tego względu starsze psy powinny mieć specjalną dietę. Powinna być ona pozbawiona dużej ilości tłuszczów i białka pochodzenia zwierzęcego. Dieta zbyt bogata w mięso może powodować zaburzenia pracy nerek. Nie można także przesadzać z ilością węglowodanów. Zbyt dużo makaronu, kaszy, ryżu w diecie może prowadzić do otyłości.

W sklepach dostępne są gotowe karmy przeznaczone dla poszczególnych grup wiekowych psów, z uwzględnieniem ich aktywności życiowej. Decydując się na zakup gotowej karmy zwracajmy baczną uwagę przede wszystkim na jej odpowiednie zbilansowanie (tzw. składy gwarantowane), a także na parametry ilościowe, gwarantujące pokrycie niezbędnych składników pokarmowych. Jeżeli karma w dodatku jest wzbogacona o wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega (n-3, n-6), to śmiało można ją polecić.


Dla osób samodzielnie przygotowujących posiłki dla swojego pupila, mamy prosty przepis na zdrową dietę: Około 70 proc. pożywienia stanowić powinny: kasza, ryż, makaron; ok. 20 proc. - dobrej jakości mięso (wołowina, jagnięcina) lub ryby; ok 10 proc. - gotowane warzywa. Tak przygotowaną dzienną rację pożywienia najlepiej rozłożyć na mniejsze porcje i podawać kilka razy w ciągu dnia.
Choroba poświąteczna
Święta to szczególny okres, podczas którego każdy właściciel domowego zwierzaka stara się mu zapewnić dodatkowe atrakcje. Także kulinarne. Pies dostaje więc czekoladę, kawałek tortu, kilka cukierków, a z resztek świątecznego obiadu ostro przyprawione flaki lub bigos. Świąteczna sielanka trwa krótko, czasem już w nocy u naszego czworonoga występują wymioty - pierwsza oznaka niestrawności. W następnej kolejności może dojść do luźnych stolców i biegunek. Te objawy z reguły budzą uwagę właścicieli, ale są i tacy, którzy dopiero po kilku dniach szukają pomocy u lekarza weterynarii uważając, że psu "samo przejdzie". Ale nie zawsze przechodzi. Bywa, że do lekarz trafiają psiaki np. z krwotocznym zapaleniem żołądka i jelit.
Pamiętajmy, że święta są dla ludzi nie dla zwierząt.


Próbowanie odpadków

Czy psu można podawać kości? Można, tyle że z umiarem. Psy uwielbiają jeść kości, ale ich nadmiar często prowadzi do kłopotów: zaparć i trudności z wypróżnianiem. Przeznaczoną dla psa kość należy koniecznie obgotować lub sparzyć. Nie powinno się podawać kości drobiowych, gdyż są zbyt kruche, a ich ostro zakończone końce mogą powodować zadławienia lub wbijać się w gardło zwierzęcia. Jeśli koniecznie chcemy podać psu kości drobiowe, to niech to będą drobne kosteczki z szyjek, które są wartościowym składnikiem diety, a nie niosą za sobą niebezpieczeństwa zadławienia.

Miska pełna witamin
Dość powszechne jest w Polsce przekonanie, że żywność nie powinna się zmarnować. To zapewne prawda, ale nie oznacza jeszcze, że podstarzałe "kąski" powinny otrzymywać zwierzęta.
Psi charakter nakazuje próbowania tego, co nowe i nieznane. Szczególnie młode psy zaspokajając swoją "ciekawość świata" muszą skosztować wszystkiego, a zapachy psujących się resztek jedzenia są dla nich wyjątkowo kuszące. Jednak rozkładające się związki organiczne to potężny zestaw bakterii tlenowych i beztlenowych, prowadzących po spożyciu do różnych zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Choroba może mieć ostry i przewlekły charakter, w przypadku drastycznych zaniedbań skończyć się może nawet śmiercią zwierzęcia.

Twarda kość do zgryzienia
W pokarmie naszych psów nie może zabraknąć witamin i składników mineralnych. Decydując się na zakup preparatu witaminowego, nie sugerujmy się nazwą czy estetycznym opakowaniem. Zawsze zwracajmy uwagę na skład specyfiku, który powinien oprócz witamin zawierać także związki mineralne: sód, potas, wapń, magnez, siarkę i fosfor oraz tzw. pierwiastki śladowe: żelazo, miedź, mangan, kobalt, cynk, jod, brom, fluor krzem i glin. Generalnie, im bardziej urozmaicony skład produktu, tym lepiej. Warto też pamiętać, że niedobór witamin może powodować poważne choroby.Moje żywienie Amstaffów

Wyżej mamy fachowe formułke na temat żywienia, a w praktyce np. u mnie wygląda to tak:
250g sera białego półtłustego; podroby drobiowe : wątróbka, serca, żołądki; mięso mielone, filety z kurczaka, schab, karkówka, żeberka, pręgi, poprostu mięso w każdej postaci; no i zawsze oczywiście sucha karma w przypadku moich psów jest to "eukanuba", 3 razy w tgodniu 2 surowe jaja na piękną śierść, moje psy warzyw niestety nie lubią, a i uzupełniaczy (makaron, kasza, ryż, ziemniaki) im nie podaje, ale w suchej karmie maja wszystkie potrzebne witaminy, acha i mięso oczywiście surowe, gotowane mięso traci wiele składników odżywczych'
Gwarantuje że przy takiej diecie wasze Amstaffy będą zdrowe i szczęśliwe;]

1 komentarz: