piątek, 24 lutego 2012

żywienie

Żywienie psa

Zdrowy pies to pies dobrze odżywiany. Nie zawsze jednak to co nam się wydaje dla zwierzaka odpowiednie takie jest naprawdę. W poście "żywienie" opublikowałem artykuł, który pomoże Wam skomponować odpowiednią dietę dla psa i uniknąć chorób układu pokarmowego.
  • Jak karmić psią mamę
Psia ciąża to wyzwanie także dla właścicieli suczki. W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o dietę przyszłej mamy.
W drugiej połowie ciąży, czyli od 5. tygodnia, suka potrzebuje znacznie większej ilości jedzenia - nawet o 30-40 proc. Ponieważ rosnące płody zajmują stosunkowo dużo przestrzenii w jamie brzusznej należy zwiększone rację żywieniowe rozkładać na mniejsze porcje i podawać 4-5 razy dziennie. Unikniemy w ten sposób nadmiernego przeładowania jamy brzusznej.
W diecie ciężarnej suki powinno znajdować się dużo białka. Oprócz mleka można jej serwować biały ser, jajka i świeże, chude mięso. Dodatkowo przyszłej mamie należy podawać mieszanki mineralno-witaminowe (pamiętajmy o bezwzględnym przestrzeganiu dawek zalecanych przez prowadzącego sukę lekarza weterynarii!).
Dieta ciężarnej suki powinna być urozmaicana, o warzywa, niewielkie
ilości mączki kostnej, oleju roślinnego i drożdży.


W zastępstwie

Zdarza się, z różnych powodów, że matka nie może karmić szczeniąt. Wówczas musimy ją wyręczyć. W sklepach dostępne są gotowe preparaty mlekozastępcze, takie jak Estiblac i Unilac. Pokarm możemy przygotować także domowym sposobem. Oto przepis:Dla psów:

  • 3 części mleka pełnego w proszku rozpuścić w 1 części wody
  • 1 szklanka mleka pełnego,
  • 1 łyżeczka oleju kukurydzianego,
  • 1 kropla wit. A+D3,
  • 2 żółtka jaja kurzego

Dawkowanie (dzienne porcje rozbijamy na 6 - 7 posiłków).


   Wiek szczeniąt (w tygodniach)
   mililtrów na 100g masy ciała
1
13
2
17
3
20
4
22


Należy pamiętać, że wraz z wiekiem psy tracą zdolność trawienia laktozy tj. cukru prostego zawartego w mleku. Następstwem tego mogą być biegunki i luźne stolce żółtego koloru, które niejednokrotnie, na skutek przewlekłego zapalenia śluzówki jelit, przybierają krwisty charakter. Dlaczego tak się dzieje łatwo się zorientować porównując skład mleka suki i krowy. Mleko krowie ma dużą zawartość wody i laktozy i jest bardzo ubogie w białko i tłuszcz, wapń i fosfor, które dostarcza swoim szczeniakom suka.

Menu szczeniaka
Mielone mięso cielęce lub drobiowe, twaróg, rozgotowany ryż, żółtko, gotowane warzywa, kaszki dla niemowląt. Dieta musi być wzbogacona o kompleks witamin i minerałów. Nie wolno podawać: słodyczy, wieprzowiny, białka jaj, ziemniaków oraz warzyw cebulowatych, kości długich, zwłaszcza drobiowych.

Dieta starszego psa
U psów wraz z wiekiem spada zapotrzebowanie na energię dostarczaną z pokarmem. Starsze zwierzęta są mniej aktywne ruchowo, zmieniają się też ich możliwości przyswajania pewnych składników pokarmowych. Niektóre narządy wewnętrzne (np. wątroba, nerki) nie wykazują pełnej wydolności. Z tego względu starsze psy powinny mieć specjalną dietę. Powinna być ona pozbawiona dużej ilości tłuszczów i białka pochodzenia zwierzęcego. Dieta zbyt bogata w mięso może powodować zaburzenia pracy nerek. Nie można także przesadzać z ilością węglowodanów. Zbyt dużo makaronu, kaszy, ryżu w diecie może prowadzić do otyłości.

W sklepach dostępne są gotowe karmy przeznaczone dla poszczególnych grup wiekowych psów, z uwzględnieniem ich aktywności życiowej. Decydując się na zakup gotowej karmy zwracajmy baczną uwagę przede wszystkim na jej odpowiednie zbilansowanie (tzw. składy gwarantowane), a także na parametry ilościowe, gwarantujące pokrycie niezbędnych składników pokarmowych. Jeżeli karma w dodatku jest wzbogacona o wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega (n-3, n-6), to śmiało można ją polecić.


Dla osób samodzielnie przygotowujących posiłki dla swojego pupila, mamy prosty przepis na zdrową dietę: Około 70 proc. pożywienia stanowić powinny: kasza, ryż, makaron; ok. 20 proc. - dobrej jakości mięso (wołowina, jagnięcina) lub ryby; ok 10 proc. - gotowane warzywa. Tak przygotowaną dzienną rację pożywienia najlepiej rozłożyć na mniejsze porcje i podawać kilka razy w ciągu dnia.
Choroba poświąteczna
Święta to szczególny okres, podczas którego każdy właściciel domowego zwierzaka stara się mu zapewnić dodatkowe atrakcje. Także kulinarne. Pies dostaje więc czekoladę, kawałek tortu, kilka cukierków, a z resztek świątecznego obiadu ostro przyprawione flaki lub bigos. Świąteczna sielanka trwa krótko, czasem już w nocy u naszego czworonoga występują wymioty - pierwsza oznaka niestrawności. W następnej kolejności może dojść do luźnych stolców i biegunek. Te objawy z reguły budzą uwagę właścicieli, ale są i tacy, którzy dopiero po kilku dniach szukają pomocy u lekarza weterynarii uważając, że psu "samo przejdzie". Ale nie zawsze przechodzi. Bywa, że do lekarz trafiają psiaki np. z krwotocznym zapaleniem żołądka i jelit.
Pamiętajmy, że święta są dla ludzi nie dla zwierząt.


Próbowanie odpadków

Czy psu można podawać kości? Można, tyle że z umiarem. Psy uwielbiają jeść kości, ale ich nadmiar często prowadzi do kłopotów: zaparć i trudności z wypróżnianiem. Przeznaczoną dla psa kość należy koniecznie obgotować lub sparzyć. Nie powinno się podawać kości drobiowych, gdyż są zbyt kruche, a ich ostro zakończone końce mogą powodować zadławienia lub wbijać się w gardło zwierzęcia. Jeśli koniecznie chcemy podać psu kości drobiowe, to niech to będą drobne kosteczki z szyjek, które są wartościowym składnikiem diety, a nie niosą za sobą niebezpieczeństwa zadławienia.

Miska pełna witamin
Dość powszechne jest w Polsce przekonanie, że żywność nie powinna się zmarnować. To zapewne prawda, ale nie oznacza jeszcze, że podstarzałe "kąski" powinny otrzymywać zwierzęta.
Psi charakter nakazuje próbowania tego, co nowe i nieznane. Szczególnie młode psy zaspokajając swoją "ciekawość świata" muszą skosztować wszystkiego, a zapachy psujących się resztek jedzenia są dla nich wyjątkowo kuszące. Jednak rozkładające się związki organiczne to potężny zestaw bakterii tlenowych i beztlenowych, prowadzących po spożyciu do różnych zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Choroba może mieć ostry i przewlekły charakter, w przypadku drastycznych zaniedbań skończyć się może nawet śmiercią zwierzęcia.

Twarda kość do zgryzienia
W pokarmie naszych psów nie może zabraknąć witamin i składników mineralnych. Decydując się na zakup preparatu witaminowego, nie sugerujmy się nazwą czy estetycznym opakowaniem. Zawsze zwracajmy uwagę na skład specyfiku, który powinien oprócz witamin zawierać także związki mineralne: sód, potas, wapń, magnez, siarkę i fosfor oraz tzw. pierwiastki śladowe: żelazo, miedź, mangan, kobalt, cynk, jod, brom, fluor krzem i glin. Generalnie, im bardziej urozmaicony skład produktu, tym lepiej. Warto też pamiętać, że niedobór witamin może powodować poważne choroby.



Moje żywienie Amstaffów

Wyżej mamy fachowe formułke na temat żywienia, a w praktyce np. u mnie wygląda to tak:
250g sera białego półtłustego; podroby drobiowe : wątróbka, serca, żołądki; mięso mielone, filety z kurczaka, schab, karkówka, żeberka, pręgi, poprostu mięso w każdej postaci; no i zawsze oczywiście sucha karma w przypadku moich psów jest to "eukanuba", 3 razy w tgodniu 2 surowe jaja na piękną śierść, moje psy warzyw niestety nie lubią, a i uzupełniaczy (makaron, kasza, ryż, ziemniaki) im nie podaje, ale w suchej karmie maja wszystkie potrzebne witaminy, acha i mięso oczywiście surowe, gotowane mięso traci wiele składników odżywczych'
Gwarantuje że przy takiej diecie wasze Amstaffy będą zdrowe i szczęśliwe;]

8 komentarzy:

  1. dzięki skorzystam na pewno z twoich rad;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ile jest prawdy w tym że diety mięsnej nie powinno się mieszać z sucha, bo obie.diety różnią się ph i działają S zkodliwie na jelita? Wet polecił nam stosować tylko sucha (pies 5miesiecy) jaki polecasz produkt witaminowy? I od kiedy go zacząć stosować

    OdpowiedzUsuń
  3. Co polecacie do jedzonka 4 miesiecznemu amstaffowi

    OdpowiedzUsuń
  4. Decydując się na psa powinniśmy być przygotowani na różne problemy żywieniowe. Warto mu już na samym początku podować dobrą pełnowartościową karmę tutaj jest bardzo dobrej jakości https://rawpaleo.eu/pl/

    OdpowiedzUsuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  6. Dobre żywienie to podstawa jeśli chodzi o zdrowie zwierzaka. Osobiście bardzo polecam przekąski od https://mrbandit.pl na pewno fajnie sprawdzą się u pieska.

    OdpowiedzUsuń
  7. Żywienie psa musimy dostosować do jego wymagań. Inne porcje damy psu rasy maltańczyk, a inne owczarkowi niemieckiemu. Na rynku są też dostępne odpowiednie karmy dopasowane do wielkości naszego psa. Warto zapewnić psu taką pełnowartościową dietę.

    OdpowiedzUsuń